Yangın Alarm Sistemleri

Gittikçe gelişen teknoloji tüm sistemleri akıllı hale getirerek hayatı kolaylaştırır. Yangın tehlikesine karşı tasarlanan MaviAlarm sistemleri de tüm işlemlerin otomatik olarak gerçekleşmesini sağlar. İlk önce algılama ya da ihbar gibi tetiklemeler ile harekete geçen yangın sistemleri hemen ardından alarm aşamasına geçer. Yangın önleme sistemi ile hayat kurtaran tüm modeller aynı zamanda maddi kayıpları da en aza indirmeyi hedefler.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Yangın alarm sistemleri olarak anılan algılama sistemleri, dumanı veya ısıyı dedektörler yardımıyla tespit eder. Bazen de sistem, alarm butonuna basıldığında gelen ihbar ile harekete geçer. Yangın algılama sistemleri teknik anlamda kullanım açısından farklılıkları olan adresli ve konvansiyonel sistemler olarak ikiye ayrılır.

Alarm aşaması için ise sesli veya ışıklı siren uyarısı verilir. Bazı özel sistemler ise tercihe göre yangın anında telefon üzerinden önceden belirlenen yerlere bilgi verir. Entegre edilmiş acil anons sistemi ile ortamda sesli anonslar yapılır. Yapılan bu sesli anons ile kaçış senaryosunda insanların panik yapmadan tahliyesini kolaylaştırır. Orta veya büyük ölçekli binalarda alarm esnasında çalışması gereken bir yangın senaryosu da istenebilir. Yangın senaryosu, uyumlu cihazların yangın anında izlenmesi ya da kontrol edilmesi olarak bilinir.

Yangın Alarm Senaryoları

Yangın alarm senaryosu uygulamalarında yangın anında havalandırma damperlerinin kapatılması, asansörlerin belli bir kata gelip kapılarını açması, yürüyen merdivenlerin durması, motorla kontrol edilen camların kapatılması, yangın perdesinin düşürülmesi gibi çok çeşitli aksiyonlar otomatik olarak gerçekleşir.

Yangın senaryosu istenilen projelerde yangın algılama ve ihbar sistemi ile diğer cihazlar arasında izleme veya kontrol modülleri kullanılır. Modüller sayesinde alarm anında izlenmek istenen cihazların bilgisi alınırken kontrol edilmek istenen cihazlara da komut gönderilir.

Yangın Alarm Sistemlerinde Kullanılan Elemanlar

Yangın sistemindeki bazı dedektörler sıcaklık algılarken bazıları duman algılar. Her ikisini algılayan sensörlerle donatılan modeller ise multisensör dedektör olarak bilinir. Kanal dedektör modelleri ise havalandırma kanallarını izler. Butonlar manuel alarm için modüller ise izleme veya kontrol işlemleri için tercih edilir. Sistem içerisinde söndürme sisteminin vanalarını izleyen kontak izleme modülleri sayesinde söndürme işleminde aksaklık var ise bunu bilgisinide vermesi hayati önem taşır. Yangın senaryosunun başlaması ile asansörlerin belirli bir kata gelip durması, elektrik veya gaz akışının durdurulması gibi kontrol modülleri yangın sisteminde olmazsa olmazlardandır. Ayrıca bazı sistemlerde itfaiye telefonları da bulunur.

Harici flaşör modelleri ihbar esnasında ışıklı uyarı yaparken siren modelleri ise sesli alarm oluşturulmasına yarar. Soket altı siren çeşitleri ise dedektör altına takılarak kompakt bir kullanım sunar. Santral üniteleri tüm yangın hatlarının toplandığı merkezdir. İster adresli ister konvansiyonel olsun tüm veriler santrale gelir. Yangın elemanlarının adeti veya çevrim (loop) denilen hat sayısı santralin kapasitesini belirler.

Adreslenebilir ve Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri

Adreslenebilir yangın alarm sistemleri bünyesindeki her bir dedektör, dijital olarak kimlik numarası verilerek montajlanır. Çevrimde bulunan herhangi bir dedektör ısı veya duman algıladığında ya da butona basıldığında santralde o cihazın tam bilgisi gösterilir. Hangi adrese sahip yangın elemanının hangi mahalde olduğunu gösteren santral, binada yangın çıkan yerin nokta atışı tespit edilmesini sağlar. Adresli sistemlerde her bir bağlı eleman için ayrı bir senaryo uygulanabildiği gibi izleme ve kontrol modüllerini mekana uygun senaryolarda programlanır.

Adresli yangın algılama ve ihbar sistemlerine oranla daha ekonomik bir çözüm olan konvansiyonel yangın alarm sistemleri de sıklıkla tercih edilir. Bu tip yangın hatlarına santral, modül, dedektör, buton, siren gibi elemanlar bağlanırken en sona bir direnç eklenir. Aynı hat üzerinde herhangi bir cihazdan gelen alarm yine santrale bildirilir. Hattın nerelerden geçtiğini gören kullanıcı, yangını bölgesel olarak tespit etmiş olur.

Yangın Söndürme Sistemleri

Yangın algılama ve ihbar sistemleri sayesinde oluşan tehlikeyi anında fark eden kullanıcıların söndürme için harekete geçmesi gerekir. Bazı projelerde otomatik yangın söndürme sistemi istenir. Yangın algılama panellerinden iletilen komut ile senaryo dahilinde söndürme panelini aktif edip, harekete geçmesini sağlar. Su ile söndürme yapan modeller için bina içi borulama yapılır. Hidrofor yardımıyla basılan su otomatik patlayan civalı spring’lerden yangını söndürür. Sistem sürekliliği için elektrikli hidroforun yanına yedek dizel hidrofor da konulabilir. Söndürme esnasında söndürme sistemi elemanlarında olası bir aksaklık veya çalışmaması veya arıza durumunda tekrar yangın algılama paneli devreye girip, hangi bölgede arıza olduğunun tespiti de yapılabilir.

Veri merkezleri gibi hassas elektrikli cihazların bulunduğu ortamlarda veya kâğıt evrakların arşivlendiği yerlerde ise gazlı söndürme sistemleri tercih edilir. Ateşi baskılayan gaz, ortamdaki oksijeni tüketerek yangını söndürür. Gazlı söndürme sistemleri alarm sistemine entegre olduğundan santralden gelen bir komut sinyali ile otomatik olarak çalışır.

Yangın Önleme Sistemi ve Periyodik Kontroller

Yangın önleme sistemi, yangının büyümesini engeller. İçerisinde yangını önleyebilen mikrokapsüller barındıran kompozit materyaller, ateşe karşı direnç gösterir. Belli bir sınıra ulaşan sıcaklık mikrokapsüllerin kabuğunu patlatır ve kapsüllerden gaz çıkışı gerçekleşir. Oksijenin yerini alan gaz, yangını söndürür. Hızlı bir şekilde soğuyan materyal, alevlenmenin önüne geçmiş olur.

Tüm bu sistemlerin sağlıklı çalışıyor olduğundan emin olmak gerekir. Dedektörlerde meydana gelen tozlanma, örümcek ağları veya su sızıntıları algılama sisteminin yanlış çalışmasına neden olur. Söndürme sistemine ait borularda oluşan su basıncının düşmesi veya hidroforlardaki bakımsızlıklar da büyük sorunlara neden olabilir. Bu amaçla yangın alarm sistemleri ve yangın söndürme sistemleri MaviAlarm periyodik bakım hizmeti ile sürekli olarak kontrol edilmelidir.