Turnike Sistemleri

Turnike Sistemleri

Günümüzde güvenliğe verilen önem bir hayli büyüktür. Bu bağlamda gelişmiş güvenlik sistemlerine ihtiyaç duyulurken, en çok kullanılan güvenlik yöntemlerinden birisi olan turnike sistemi de birçok alanda yoğun bir şekilde kullanılır hale gelmiştir. Eğitim kurumlarında öğrenci ya da personel giriş çıkışları, stadyumlarda ve biletli etkinliklerde seyirci giriş çıkışları, devlet kurumları ve özel şirketlerdeki giriş çıkışlar veya toplu ulaşım istasyonlarında elektronik bilet kontrolü için kullanılan turnike geçiş sistemi, teknolojinin etkisiyle yeni nesil özellikler kazanarak gelişmiş hizmetler sunmaya devam eder. Güvenliğin yanı sıra insanların giriş ve çıkış hareketlerini tarih ve saate göre kayıt altında tutmak için de kullanılan turnike sistemleri, güvenlik ihtiyacı hisseden birçok kurumun vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Turnike Geçiş Sistemi Nedir?

Turnike sistemi, herhangi bir alan için kullanılan ve o alana giriş izni bulunan kişilerin, kimlik doğrulama yöntemleri ile giriş yapabilmelerini sağlayan bir sistemdir. Kimlik tespiti yöntemiyle güvenlik hizmeti sunan bu hizmet, aynı zamanda insanların hareketlerini kontrol etmek için de kullanılabilir. Örneğin bir iş yerinde çalışan personellerin ya da okuldaki öğrencilerin giriş ve çıkış saatleri, turnike güvenlik sistemi tarafından saniyesine kadar kayıt edilebilir. Böylelikle doğrudan güvenlik hizmetinin yanı sıra dolaylı bir şekilde farklı güvenlik hizmetleri de sağlayan turnike sistemi, belli bir saat aralığında kişilerin söz konusu alanda bulunup bulunmadığını tespit etmenize yardımcı olabilir.

Turnike Sistemleri Nasıl Çalışır?

Turnike sistemleri, güvenliği sağlanan alana giriş ve çıkış yapan her bir kişinin kimliğini tanımlamak durumundadır. Bu bağlamda yoğun olarak kullanılan yöntemlerden biri alana giriş izni verilen kişilere temin edilen kartlardır. Ulaşım kartı, öğrenci kimlik kartı ya da personel kimlik kartı yoluyla hızlı ve kolay bir şekilde geçiş yapılmasına izin veren turnike sistemleri, özellikle yüksek güvenlik gerektiren alanlarda parmak izi okuyucu yoluyla kimlik doğrulama yöntemini de kullanabilir. Modern yaşamda güvenlik ihmallerinden kaynaklanan maddi ve manevi zararların telafisi oldukça zordur. Bu nedenle sorumlusu ya da sahibi olduğunuz mekanların güvenliği konusunda gönlünüzü ferah tutmak adına iyi bir çözüm ortağı ile çalışmalısınız. MaviAlarm olarak global markaların en nitelikli güvenlikli hizmetlerini sunuyoruz. Siz de yeni nesil turnike sistemlerini tercih etmek isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.