Termal Kamera Sistemi

Termal Kamera Sistemi

Termal Kamera Sistemi Nedir ?

Termal kamera sistemi gözle görülmeyen herhangi bir nesnenin ısı enerjisini (IR enerji) algılayarak, bu nesneyi ısı enerjisine göre kodlanmış renkler ve şekiller biçiminde gösteren IP tabanlı kamera sistemidir.

Termal BiSpectrum Güvenlik Kameraları

Termal kameraların çalışma prensibi, kızılötesi olarak adlandırılan IR enerjilerin algılanmasına dayanır. Kızılötesi olarak adlandırılan kırmızı ışık ile mikrodalga ışınları arasındadır ancak göz, bu ışın aralığını algılayamaz. Termal kameralar bu ışık dalga boylarına duyarlı olacak şekilde tasarlar, problemleri yada tehlikeleri görmenizi sağlar.

Termal Kamera Sistemi Çalışma Prensibi

-271 derecenin üzerinde sıcaklığa sahip olan canlı ya da cansız nesneleri ve varlıkları algılayabilir. Termal kamera sistemi sahip olduğu bu üstün algılama özelliği ile her durumda ekstra güvenlik sağlar. Sağladığı güvenlik tedbiri ile gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olur.

Termal Kamera Sistemi

Termal Kamera Ne İşe Yarar ?

KOVİD-19 adı ile bilinen korona virüsü salgınının bulaş riskine karşı termal kamera kullanımı oldukça yaygındır. Salgının belirgin vakalarından olan vücutta yüksek ateş belirtisinin tespitinde kullanılması ile ısı eşik değerinden yüksek kişilerin anlık tespitini yapar. Yapay zeka kullanımı ile anlık ısı tespiti yaparken yüze takılan makse kontrolünü de yapabilme kabiliyetine sahiptir. Anlık maske ve ısı kontrolü yapması sayesinde tüm geçiş ve giriş noktalarında kullanımı oldukça yaygındır.

Termal kameralar ayrıca olası bir yangın hadisesinin daha olayın başlaması ile tespitini de yapabilir. Belirlediğiniz alanlardaki ısı derecesinin artması ile alarm durumu aktif olur ve ilgili yerlere bildirim yapabilir. Yangın Algılama Sisteminizi aktif edebilir veya Söndürme sistemini devreye sokabilir.

Termal Kamera Nerelerde Kullanılır ?

Salgın hastalığın bulaş riski bulunan kalabalık alanlarda, Yangın riskine karşı olayın başladığı andan itibaren tespitinde, Açık alanda orman yangınlarının ilk anlarında ve bu sayede hızlı müdahele imkanı sunar. Makine ve Otomotiv sanayisinde işlem yapan makinelerin gereğinden fazla ısınması gibi durumların tespitinde kullanımı oldukça yaygındır. Sınır güvenlik noktalarında sızmayı önceden tespit etmede önemli bir rol oynar ve kötü hava koşulları dahil güvenlik seviyesinin yüksek olduğu alanlarda kullanılabilir. Hikvision, Dahua, Bosch, Wisenet, Honeywell ve dünyaca kabul görmüş termal kamera çeşitleri ve fiyatları için bize ulaşın.

Teknoloji ve Güvenliği Biraraya Getiren Sistem

Dünyadaki tüm varlıklar belirli bir ısıya sahip olduğu için termal kameraların kullanım alanları oldukça geniştir. Mevcut ortam ısısındaki en ufacık farkları dahi algılayan termal kamera sistemleri, ev, iş yeri, depo gibi alanlarda yüksek güvenlik sağlar. Isının artması turuncudan kırmızıya uzanan bir renk skalası ile belirtilirken, azalan ısı mavi ve mor tonları ile görüntülenir ve böyle sistemin kurulu olduğu alanlardaki her hareket anında gözlemlenebilir.

Termal kameralar ile gaz ya da su kaçağı gibi problemlerde kolaylıkla tespit edilebilir. Özellikle büyük üretim yerlerinde, fabrikalarda büyük maddi kayıplar ya da tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bu kaçaklar, başlandığı zaman fark edilirse daha kısa sürede müdahale edilerek olası problemlerin önüne geçilmiş olur.

Termal kamera sistemleri, ısıyı ve ısının nasıl yayıldığını gözlemlemek için kullanabileceğiniz bir sistemdir. Işık değil ısı algılayarak çalışır ve algıladığı bu ısıya ait verileri ısı haritası olarak yansıtır. Yüksek teknoloji ürünü olan termal kamera sistemleri, nesnelerin çoklu tespiti için de tercih edilmektedir. Termal kamera sistemini, android ya da İOS işlemcili telefonlarla uyumlu olarak kullanabileceğiniz uygulamalarla akıllı telefonlarınızdan izleyebilir ve yönetebilirsiniz.

Hırsızlık tehlikesinin yanı sıra, gaz ya da su kaçakları gibi erken müdahale edilmezse hayati olabilecek tehlikelere karşı önlem almak için Mavi Alarm ile görüşebilir ve termal kamera sistemi sahibi olabilirsiniz.