Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka Tanıma ve Okuma Sistemleri

Plaka tanıma sistemleri, günümüzde rutin güvenlik önlemlerinin bir parçası olarak hizmet sunan, yeni nesil teknolojilere dayalı bir prensiple çalışan, güvenilir ve kimliği belirsiz araçların ayrımını yapan bir sistem olarak kullanılır. Araçları plakaları üzerinden tanımak için görüntü işleme metodunu kullanan bu sistem sayesinde belli bir bölgeye giriş yapmak isteyen araçların tanımlanmasını ve yalnızca tanınan araçlara izin verilmesini sağlamak mümkündür.

Plaka Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Plaka tanıma sistemleri, belirlenen noktalara yerleştirilen güvenlik kameralarının elde ettiği plaka görüntülerini işler ve resim formatındaki plaka kodunu yazı formatına dönüştürerek sistemin tanımlı olduğu bilgisayara hızlı bir şekilde iletir.

Plaka Tanıma Sistemleri

Güvenlik sisteminin kurulu olduğu bilgisayardaki tanımlamalar doğrultusunda plakanın güvenilir olup olmadığı incelenir ve eğer plakası taranan aracın sakıncalı herhangi bir durumu yoksa giriş ya da çıkış bariyeri aktifleştirilerek aracın geçiş yapmasına izin verilir.

Plaka tanıma yazılımı, birçok farklı alanda farklı amaçlar için kullanılabilir. Örneğin ücretli bir otopark için kullanılan plaka tanımlama yazılımı, temel güvenlik amacının yanı sıra aracın otoparkta geçirdiği süreyi hesaplamak için kullanılabilir. Bu amaç doğrultusunda kullanılan sistem, aracın otoparka girdiği ve çıktığı saatler için hesaplanan ücreti, ödeme noktasındaki ekrana yansıtmak için kullanılır. Ayrıca bu plaka tanıma sistemlerinde, bütün kayıtlar veritabanında düzenli bir şekilde yedekleyerek güvenliğinizi teminat altına alır. Böylelikle aracın giriş ya da çıkış yaptığı zamanın sonrasında bile gerekli durumlarda bu verilere ulaşılabilir ve ilgili plakanın sahibi olan aracın hareketleri incelenebilir.

Günümüzde şehir yaşamında ve insanların toplu şekilde yaşadığı site gibi alanlarda çok fazla alanda kullanılan plaka tanıma sistemi, araç kimliğini hızlı bir şekilde belirleme konusunda çok büyük avantaj sağlar. Otoyollardan benzin istasyonlarına, alışveriş merkezlerinden toplu konut otoparklarına kadar birçok alanda hayatı kolaylaştıran bu sistem, birden fazla insanın ortak kullanımına sunulan her türlü alanda daha düzenli ve güvenli bir ortam sağlanmasını kolaylaştırır.

Modern Teknoloji İle Plaka Okuma Çözümleri

Güvenlik hizmetleri arasında önemli bir yere sahip olan plaka tanıma sistemi hizmetinin kaliteli bir şekilde yerine getirilmesi çok önemlidir. Bunun için sürekli yenilenen teknolojilere ayak uydurarak ve hem en hızlı hem de en kaliteli güvenlik hizmetini aldığınızdan emin olarak gözünüzün arkada kalmaması için profesyonel bir çözüm ortağı ile çalışmanızda yarar var. MaviAlarm olarak sizler için en nitelikli plaka tanıma sistemleri hizmetini sunuyoruz ve 7/24 gönlünüzün ferah olmasını sağlıyoruz. Eğer siz de nitelikli güvenlik çözümlerinden yararlanmak isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.