Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemi

adresli yangın alarm sistemi

Yangın Algılama Sisteminde Konvansiyonel Çözümler

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemi özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerde veya yaşam alanlarında tercih edilir ve ekonomik çözümleri ile hayati bir koruma sağlar.

Yangın anında verdiği ikaz yöntemleriyle can kayıplarının önüne geçen sistem modeli, değerli eşya ve evrakların kül olmasını da engeller. Yangını bölgesel olarak tespit eden sistem, tahliye ve söndürme işlemleri için zaman kazandırır. Global anlamda kalitesini kanıtlamış ürünler kullanan MaviAlarm, hizmet kalitesiyle sürdürülebilir sistemler sunar.

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemi

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemi

Ekonomik ve dayanıklı cihazlarla çalışan MaviAlarm, müşterilerine yürürlükteki yönetmeliklere ve standartlara uygun konvansiyonel yangın alarm sistemleri tasarlar.

Yangın anında olay yerinin hızlı bir şekilde boşaltılmasını sağlayan otomatik ikaz sistemleri aynı zamanda kurtarma işlemlerinin başlamasını hızlandırır. Maddi ve manevi kayıpları en aza indirmeyi hedefleyen yangın alarm sistemleri, kamuya açık alanlarda rahatlıkla kullanılır.

Bölge anlamına gelen Zone, konvansiyonel yangın alarm sistemleri mantığının temelini oluşturur. Santralden çıkan kabloya seri bir şekilde özel yangın cihazları bağlanır. Hat sonunda ise genellikle sonlandırma direnci takılır. Yangın santralinden sonlandırma direncine kadar giden kablo ve elemanlar 1 bölgeyi oluşturur. Bölgeye ait hattaki yangın elemanlarından herhangi birinden ihbar geldiğinde, yangın santralinde o bölgeye işaret edilir. Böylece yangın bölgesel anlamda tespit edilmiş olur.

Yangın Sisteminde Kullanılan Elemanlar

Konvansiyonel yangın ikaz sistemlerinde, duman algılayan optik dedektör modelleri kullanılır. Bunun dışında yüksek ısıyı algılayan sıcaklık dedektörleri veya hem ısıyı hem de dumanı algılayabilen multi dedektör çeşitleri de bulunur. Isı, duman veya multi dedektörler proje bağlı olmak üzere tavanda veya tavan arasında kullanılabilir. Kanal dedektörleri ise klima santraline bağlanan havalandırma kanallarında denetleme yapar.

Bir diğer adı Beam olan ışın dedektörleri normal dedektörlerin çalışamayacağı yüksek tavanlı alanlarda tercih edilir. Kızılötesi ışın gönderen dedektörler karşısındaki reflektörden yansıyan ışını tekrar alır. Yangın anında oluşan duman ortadan geçen ışını engellediğinde Beam dedektörü santrale ihbar sinyali gönderir. Böylece hangar gibi büyük depolarda olası yangın tehlikeleri erkenden fark edilebilir.

Zone bünyesindeki butonlara manuel olarak basıldığında santrale ihbar gönderir. Daha çok kapalı otoparklarda kullanılan karbonmonoksit dedektörleri aşırı egzoz gazı için tercih edilir. LPG dedektörü veya doğal gaz dedektörü ise yakıt olarak gaz kullanılan mutfaklarda hayat kurtarır. İhbar işlemlerinin ardından ikaz aşamasına geçilir. Alarm sistemi için başrol yangın flaşörü ve siren modelleri için ayrılmıştır. Sesli ve/veya ışıklı alarm veren bu cihazlar tahliyeyi hızlandırır.