Kartlı Geçiş Sistemi

Kartlı Geçiş Sistemi

Kartlı Geçiş ve Kontrol Sistemi

Kartlı geçiş sistemi kullanıcılar için hazırlanan kartların dijital cihazlar tarafından okunarak bu sistemlerin kurulu olduğu alanlardaki turnike, bariyer veya kapıların otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlayan sistemlerdir. Access ya da erişim kontrol sistemi olarak da adlandırılan bu sistem personel takibi yapmak için tercih edilen etkili bir yöntemdir.

Biyometrik sistemler sınıfında bulunan kartlı geçiş sistemleri, özel bir bölge için giriş-çıkışları kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Böylece belirli alanlara yetkisiz kişiler haricinde erişme imkanı engellenmiş olur. Kartlı geçiş sistemleri için tercih edilen biyometrik cihazlar, aslında birer kart okuyucu cihazlardır. Bu cihazlar çok az yer kapladıkları ve çok ekonomik oldukları için sıklıkla tercih edilir.

Kartlı Geçiş Sistemi

Kartlı Okuyucu Sistemlerinin Sunduğu Raporlar

Kartlı geçiş sistemi, üzerinde manyetik bant bulunan ve giriş – çıkış esnasında kullanılan kartlar ile senkronize çalışır. Bu kartlar kart okuyucuya yaklaştırıldığında ait olduğu kişinin bilgileri okunur ve kişinin geçişine izin verilir. Eğer giriş izni yoksa sistem tarafından uyarı verilir ve girişine izin verilmez.

Kartlı geçiş sistemleri aracılığı ile yapılan giriş-çıkış bilgileri dijital ortama kaydedilir. Ayrıca bu sistemler sayesinde elde edilen bilgiler istenildiğinde rapor halinde alınabilir. Sistem üzerinden alınan bazı örnek raporlar şunlardır:

• Kapı giriş – çıkış kayıtları • Kart sahiplerinin listesi • Kart sahipleri ile ilgili detaylı bilgiler • Kart kullanımı hakkında rapor • O an bina içerisine bulunan kişilerin listesi • Zaman ve yer ile ilgili veriler • Grup kartları takibi

Access Kontrol Sistemi Kullanım Alanları

Kartlı geçiş kontrol sistemleri; genel olarak iş yerleri, iş hanları, fabrikalar, hastaneler, okullar, yemekhaneler, kamu kurumları ve sitelerin girişinde kullanılır. Ayrıca, apartman girişleri, asansörler, park alanları ve toplu taşıma araçlarında da bu sistemlerden yararlanılır. Kartlı geçiş kontrol sistemleri ile birlikte parmak izi tanıma, yüz tanıma, avuç içi damar tanıma ve iris tanıma gibi biyometrik sistemler de entegre olarak kullanılabilir.

Kartlı geçiş sistemleri; geçişleri kontrol altına alan, istenilen kişiye yetki veren ve elde edilen kayıtlara rapor halinde sunan fonksiyonel sistemlerdir. Sadece küçük bir kart taşıma gerektirdiği için de kullanımı son derece kolaydır.