Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş kontrol sistemleri ofis, okul ve diğer büyük kurumsal organizasyonlar için tasarlanan güvenliği artırmaya yönelik sistemlerdir. Bu sistemler kurulu olduğu bina veya komplekslerdeki güvenlik ekiplerinin verimliliğini artırmanın yanı sıra bütün geçiş hareketlerinin aktif bir şekilde kontrol edilmesini sağlar.

Birbirinden gelişmiş güvenlik sistemleri ile olası problemlerden anında haberdar olunur ve güvenlik riskleri en aza indirilir. Bu sistemler, aynı zamanda bina ve tesislerde bulunan kişileri merkezi bir noktadan gözetleme imkanı sunar. Uçtan uca şifreleme özelliği sayesinde siber tehditlere karşı dayanıklı olan geçiş kontrol sistemleri aşağıdaki gibidir:

Geçiş Kontrol Sistemleri

Yüz Tanıma ve Parmak İzi ile Geçiş Kontrolü

Parmak izi tanıma; boyut, kapasite ve model çeşitliliği nedeniyle geçiş sistemleri arasında en çok tercih edilen sistemdir. Bu sistem özellikle şirketlerdeki giriş-çıkışları kontrol altına alarak güvenliğin sağlanmasında aktif bir rol oynar. Kişinin parmak izlerinin cihaza tanıtılması yöntemiyle çalışan bu sistem; kartın çalınması, kaybolması ve kopyalanması gibi olumsuz durumların meydana gelmesini önler. Parmak izi, aynı zamanda benzersiz olduğu için en yüksek seviyede güvenlik sağlar.

Biyometrik sistemler arasında yer alan yüz tanıma sistemleri, geçiş kontrol sisteminin yanı sıra personel giriş-çıkış takibi yapmak amacıyla kullanılabilir. İnsan yüzünün 3 boyutlu taranması ve kaydedilmesi yöntemiyle çalışan bu sistem üst düzey bir güvenlik sağlar. Dünya genelinde artan kovid-19 vakalarının bulaş riskine karşıda kullanımı yaygındır. Vakanın en belirgin özelliklerinden olan yüksek ateşi içerisinde bulunan termal kamera ile tespit edebilir. Yapay zeka kullanan yüz tanıma sistemleri yüksek ateş tespitinin yanı sıra maske kontrolü de yapar ve belirlediğiniz senaryoya göre kişilerin geçişini kısıtlarsınız. Kısıtlama ile güvenlik merkezine yapılan bildirim sayesinde kalabalık ortamlar için tedbir almada etkili bir çözümdür.

Kartlı Geçiş Sistemi

Kartlı geçiş sistemleri, çeşitli özelliklere sahip kartlar yardımıyla herhangi bir bina, otopark ya da site gibi yerlere giriş ve çıkışı kontrol altına alan aynı zamanda kapı, bariyer veya turnikelerin açılıp kapanmasına imkan sağlayan sistemlerdir. Biyometrik sistemler sınıfı içerisinde yer alan bu sistemler, az yer kapladıkları ve ekonomik oldukları için çok fazla tercih edilir. Personel takibi yapma amacıyla oldukça sık tercih edilen kartlı geçiş sistemleri, aynı zamanda access, erişim ya da geçiş kontrol sistemi olarak da adlandırılır. Proximity veya Mifare teknolojisi ile çalışan kartlar kullanıcılara verilir ve bu kartlara sahip olmayan kişilerin geçişini kısıtlarsınız. Kısıtlama kartı bulunan kişiler içinde yapılabildiği gibi yetkisi bulunmayan kişilerin yetkisi dahilinde alanlara geçişine müsade eder.

PDKS Personel Devam Kontrol Sistemi

PDKS – Personel devam kontrol sistemi, personel giriş-çıkış zamanlarını kayıt altına alarak bu kayıtların günlük, haftalık veya aylık raporlar halinde alınmasını sağlayan bir elektronik sistemdir. İnsan iş gücünü en az seviyeye indirerek hatasız kayıtlar oluşturmayı amaçlayan bu sistem, personelden elde edilen faydanın en yüksek seviyede olmasını sağlar. Net maaş hesabı, Muhasebe programı entegrasyonu ve yemekhane entegrasyonu gibi geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Turnike Geçiş Kontrol Sistemi

Turnike sistemleri, erişim (access) kontrol sistemleri arasında yer alan ve güvenliği en üst seviyeye çıkarmayı amaçlayan sistemlerdir. Farklı özelliklere sahip turnike sistemleri aracılığı ile şirket ziyaretçileri, personel giriş – çıkış saatleri, stadyum ve yemekhane gibi pek çok alan kontrol altına alınabilir. Ayrıca turnikeler üzerine kart okuyucu, parmak izi okuyucu ya da yüz tanıma okuyucuları monte edilir. Turnikeler genel olarak hızlı geçiş turnikeleri, tam boy turnikeler, tripod (bel tipi) turnikeler ve VIP turnikeler şeklinde 4 ana sınıfa ayrılır. İnsan trafiğinin yoğun olduğu alanlarda hızlı geçiş turnikeleri, güvenliğin üst düzey olduğu noktalarda boy turnikeler ve engelli vatandaşlarımız için engelli geçiş turnikeleri gibi tüm ihtiyaçlara uygun çeşitliliğe sahiptir.

Bariyer Geçiş Kontrol Sistemleri

Bariyer sistemleri, istenmeyen ve kontrolsüz girişleri engellemeye veya giriş-çıkışları kontrol altına almaya yardımcı olan hızlı ve etkili sistemlerdir. Araç giriş-çıkışlarını bu sistemler aracılığıyla kontrol altında tutmak can ve mal güvenliği açısından oldukça önemlidir. Genel olarak uzaktan kumanda veya site güvenliğinin manuel komut göndermesi ile kullanılır. Kalabalık geçiş alanları için plaka tanıma sistemi entegrasyonu ile kontrollü ve hızlı geçiş sağlanır. 1 metre den 6 metre ye kadar kol boyu olan bariyerler aynı zamanda ücretli otopark alanlarında kullanımı oldukça yaygındır.

İnterkom Sistemleri

İnterkom sistemleri genel olarak diafon sistemleriyle benzer fonksiyonlara sahip olsa da fonksiyonel özellikleri açısından biraz daha farklıdır. İnterkom sistemleri genelde apartman ve iş yeri giriş çıkışlarında giriş güvenliği sağlamak amacıyla kullanılır. Görüntülü interkom sistemleri ise anlık iletişim imkanı sunan ve tanınmayan kişilerin içeriye girişlerini engelleyen sistemlerdir. İnterkom sistemleri, bireysel ve çoklu kullanıcı özellikleri sayesinde aynı apartmandaki daireler arasında sesli ve görüntülü konuşma imkanı sağlayan fonksiyonel sistemlerdir. Can ve mal güvenliği açısından önemli işlevleri bulunan geçiş kontrol sistemleri teknolojiyle birlikte gelişerek önümüzdeki yıllarda daha yaygın hale gelecek.