Bariyer Sistemleri

Bariyer Sistemleri

Otopark Bariyer Sistemleri

Bariyer sistemleri, genellikle otoparkların giriş ve çıkışlarında bulunan ve araç geçiş kontrolünü sağlayan sistemlerdir. Bariyer sistemlerinin varlığı araç güvenliği açısından oldukça önemlidir. Bunun dışında sitelerin ve bazı kurumların otoparklarında yabancı araç geçişini önlemek için de kullanılan bu sistemler; hastane, ofis, karakol, belediye, alışveriş merkezi, kamu kurum ve kuruluşlarına ait otoparklarda da kullanılır.

Bariyer Sistemlerinin Güvenliğe Katkıları

Bariyer sistemi kullanan otopark ve özel alanlar, yabancı araç giriş-çıkışına karşı tam koruma sağlar. Böylece yetkisi olmayan hiçbir araç korunaklı alana giriş yapamaz. Ortam güvenliği bakımından sıklıkla tercih edilen bariyer sistemleri aynı zamanda otopark girişinde bulunan görevli kişinin giriş ve çıkış yapan araçların kaydını da kolayca tutmasını sağlar.

Bariyer Sistemleri

Yangın Alarm Sistemleri Otopark bariyer sistemlerinin en bilinen kontrol özelliklerinden biri sensör ile kontrol edilebilmesidir. Araç geçişi sırasında bariyer kolu altında aracın durması ya da bir kişinin bulunması halinde, bariyer kolu sensörü devreye girer ve kol hareket etmez. Ayrıca böyle bir durumda bariyer koluna kapanma komutu verilse dahi kol kapanmaz. Aracın ya da kişinin kol altından uzaklaşmasıyla birlikte, bariyerin hafızasında beklemeye alınan hareket işlemine devam edilir.

Bariyer Sistemlerinin Özellikleri

Bariyer sistemlerinin kurulumu kadar kullanımı da oldukça pratik ve işlevseldir. Diğer adı ile kollu bariyer olarak da bilinen bu sistemlerde, kol uzunlukları standart olsa da kullanılacak alana göre de uyarlanabilir. Bununla birlikte kol uzunluğu ne olursa olsun geçiş kısıtlamalarına göre bu kollar uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir.

Bariyer sistemlerinin bir diğer önemli özelliği de son teknoloji ile birlikte zaman kontrolü sağlamasıdır. Bu özellik sayesinde bariyer belirli bir zamana ayarlanabilir. Açılış zamanında bariyer kolu otomatik olarak açılırken, kapanma zamanı geldiğinde yine bir müdahaleye gerek duymadan kapanabilir.

Bariyer sistemlerinin acil durum özellikleri de mevcuttur. Bu özellik sayesinde deprem, sel, yangın ya da diğer afet durumlarında acil alarm özelliği devreye girerek bariyer kolları serbest geçiş moduna geçer. Böylece olası tehlikeli durumlarda geçiş ve sıkışıklık gibi durumlar ortaya çıkmaz.

Bariyer sistemleri, elektrostatik boya ve paslanmaz çelikten üretildiği için yalnızca iç mekânda değil aynı zamanda dış alanlarda da kullanılabilir. Bununla birlikte enerji ve güç tüketimleri modele göre değişiklik gösteren bu sistemler, geceleri görülebilmesi için reflektör bantlar ve “dur” ikazı bulunan tabelalarla donatılabilir. Ayrıca yapılarında bulunan aküleri sayesinde elektrik kesilse dahi ortalama 250 kez giriş ve çıkış yapılabilir.