Adresli Yangın Alarm Sistemi

adresli yangın alarm sistemi
Adresli Yangın Algılama Sistemi

Günümüzde tüm teknolojik aletlerde olduğu gibi yaşam alanlarımız da; kamu binaları, oteller, hastaneler akıllı hale geliyor. MaviAlarm ın adresli yangın alarm sistemi ile olay yerinin nokta atışı tespiti kolaylaşıyor. Küresel anlamda kalitesini ispatlamış markalarla çalışan MaviAlarm, yüksek hizmet niteliğiyle tüm dikkatleri üzerinde toplamayı başarıyor.

Adresli Yangın Alarm Sistem Elemanları

Gelişmiş cihazlar ile birlikte adreslenebilir yangın alarm sistemleri sunan firmamız, binalarda can ve mal güvenliğini koruyor. Santralden yangına dayanıklı kablo olarak çıkan her bir yangın çevrimi, dedektör, buton, siren gibi elemanlar üzerinden geçerek yine aynı santralde son buluyor.

Adresli Yangın Alarm Sistemi

Çevrime dâhil olan dedektör ve butonlar yangın ihbarı için kullanılıyor. Dedektörler duman ve ısıyı algılarken butonlar manuel kullanım için tasarlanıyor.

Beam dedektör modelleri depo, hangar gibi yüksek tavanlara sahip alanlarda alıcı verici çifti olarak kullanılıyor. Vericiden çıkan kızılötesi ışınlar alıcı olarak anılan yansıtıcı parçadan vericiye tekrar dönüş yapıyor. Duman oluşan yerlerde geri dönemeyen ışınlar yangının habercisi oluyor. Kanal dedektörleri ise klima santrallerinde ve havalandırma kanallarında tercih ediliyor.

Bir diğer adı loop olan yangın çevrimlerine deprem anında sarsıntıyı algılayan sismik röle modelleri dâhil edilebiliyor. Bazen de mutfak, yemekhane, laboratuvar gibi mahaller için alarm sisteminde LPG dedektörü veya doğal gaz dedektörü tercih ediliyor. Karbonmonoksit dedektörü ise kapalı otopark alanlarında yoğun egzoz gazının tespitinde kullanılıyor. Birbirleriyle aynı çevrimde uyumlu çalışan tüm cihazlar tam koruma hedefliyor.

Akıllı Santraller ile Nokta Atışı Yer Tespiti

Adresli yangın alarm sistemlerinde bulunan her bir ihbar cihazına sayısal bir adres veriliyor. Bu adres, cihazların eşsiz kimlik numarası olarak kullanılıyor. Montaj bittikten sonra yangın santraline bilgileri girilen cihazların hangi oda veya mahalde oldukları da işleniyor. Santral, yangın anında dedektör veya butondan gelen sinyal sayesinde olay yerinin bilgisini anında gösteriyor. Böylece operatör ihbar gelen yere daha hızlı ve doğru bir şekilde müdahale edebiliyor.

Zaman kayıplarının önüne geçen adresli yangın alarm sistemi; özellikle öğrenci yurdu, kamu binası, alışveriş merkezi, hastane ya da otel gibi çok odalı binalarda tercih ediliyor. Yüksek nüfus kapasiteli alanlarda yangın senaryosu da uygulanabiliyor. Bu kapsamda ihbar gelen mahal yakınlarında, asansörlerin belirlenen kata getirilip kapılarının açtırılması, yürüyen merdivenlerin durdurulması, yangın perdelerinin düşürülmesi gibi otomatik aksiyonlar hayata geçirilebiliyor.

MaviAlarm olarak, Bosch, Honeywell,  Cooper, Teletek, Code, Gloobal GFE ve Dünyaca kabul görmüş markalar ile çözümler dunuyoruz.